Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan bir çocuğun öncelikle görsel dikkatinin mi yoksa işitsel dikkatinin mi geriden geldiğinin tespit edilmesi gerekir. Şayet tanı ve teşhis uzman psikiyatrist ve psikolog tarafından konulduysa, yapılan değerlendirmelerde hangi dikkat alanında bozulma olduğu zaten teşhis edilmiştir.

Görsel dikkat alanında bozulma varsa uygulanabilecek önerier:

* Oyun ve eğlence çocuklar için çok önemli bir duygusal araçtır. Ancak oyuncakların devamlı ortada ve dağınık bir şekilde durması, okul çağı çocuklarının ders çalışması gerektiği zamanlarda dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle oyuncakları dolap içerisine yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Unutmayalım ki oyuncakları tamamen kaldırmak çözüm olmayacaktı, çocuğun oyuna ve eğlenceye de ihtiyacı vardır. Dersler bittikten sonra oyun ve eğlence zamanı başlayabilir.

* Çocuğun odası mümkün olabildiği kadar sade olmalı. Duvar kağıdı, halı deseni, nevresim deseni çok renkli ve büyük desenli olmamalı.

* Çalışma masasının üstünde bilgisayar, televizyon, oyun konsolu gibi dikkat dağıtabilecek unsurlar bulunmamalı. Şayet bu mümkün değilse ders çalışırken bilgisayar ekranı kapalı olmalı veya üzerini bir örtü ile örtülmeli.

* Çocuk, ders çalışırken çalışma masasının üzerinde o gün çalışacağı ders kitapları, defteri, kalemi ve silgisi dışında başka bir ders materyali olmamalı.

* Görsel dikkati dağınık olan bir çocuk ders çalışırken yüzünün kapıya dönük değil duvara dönük olması önemlidir. Mümkünse bu duvar boş ve açık renk olsun.

İşitsel dikkat alanında bozulma varsa uygulanabilecek öneriler:

çoçuk-gelişimi

çoçuk-gelişimi

* Çok basit ve kısa kelimeler kullanarak, sade ve net cümleler kurun.

*Farklı odadan seslenerek ondan bir şey istemeyin. Onunla konuşurken yanına gidin ve göz teması kurarak ve hatta mümkünse ona dokunarak sade bir dille isteklerinizi aktarın ve iletişime geçin.

* Konuşma esnasında yüksek sesli müzik veya televizyon sesi hatta başka konuşmalar çocuğunuzun dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle çocuğunuzla konuşurken bu tür ortamdan ve bu tarz seslerin olmamasına gayret edin.

* Aynı anda birkaç şey istememeye özen gösterin. Örneğin “Şimdi bana çorap çekmecenden beyaz çorabını getir, sonra kendi odandan şapkanı al ve mutfaktan bir bardak meyve suyu alarak yanıma gel” dediğinizde bu komutların en az bir tanesi işitsel dikkati dağınık bir çocuk tarafından unutulur. Bu nedenle isteklerinizi teker teker söyleyin.

* Azarlayıcı bir ses tonu veya Yüksek ses ile konuşmak çocuğun dikkatini konuşulan şeye değil “Acaba neyi yanlış yaptım?” düşüncesine odaklanmasına neden olabilir. Bu nedenle sakin ve tutarlı bir ses tonu ile konuşmaya dikkat edinmelisiniz.