Yeni doğan bebeklerin gaz sorunu ailelerin korkulu rüyasıdır. Biraz araştırılınca sayısız yöntem ve ilaç içerisinde kaybolduğunuzu fark edersiniz. Üstelik bebeğinizin gazı azalma olmamaktadır ve son gücüyle ağlamasına devam etmektedir.

Evet yeni doğan bebeklerin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı gaz sorunudur. Sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta baya zorluk çekmektedir. Bunun sonucu ise bebeğinizin ağlama nöbetleri artar ve sizin içinse uykusuz geceler başlamaktadır. Anne ve baba olmanın heyecanı bir anda yerini üzüntü, yorgunluk ve hayal kırıklığına bırakıyor. Yine de yeni anne ve babalara tavsiyemiz her ne kadar başarması güç olsa da üzülmemeleri yönünde olacak. Bu durumda Bebeğiniz sizin ruh halinizi hisseder ve kaygılı aileler bebeğin daha da huzursuz olmasına neden olur. Bazen yaşanan bu durum gaz haricinde basit bir problem de olabilir. Onun için “Bebeklerde burun tıkanıklığı ve temizliği“ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz;

Bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutluymuş gibi davranmanız yetmeyecektir. Bebeğinizin gaz sancılarını hafifletmek için önce makalemizde detaylandırılan bebek egzersizlerini denemenizi tavsiye ederiz; “Bebeklerde gaz sancısını gidermek için masaj ve egzersiz örnekleri“.

Unutulmaması gereken nokta, her gaz sancısı kolik değildir. Her yeni doğan bebekten 5’te 1’i kolik sorunu yaşar. Tıbbi olarak bu duruma infantil kolik denmektedir. Kolik kesinlikle bir hastalık değil bir sancı şeklidir. Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık sık tekrarlanan periyotlarla oluşması gerekmektedir. Bebeğinizle ilk 3 ay veya bazı durumlarda 6 ay sonra sindirime bağlı sancılar geçmektedir. Bu sırada başvuracağınız yardımcı yöntemler de olacaktır.

Yeni doğan bebeğin gazı nasıl çıkartılır?

Eğer bu durum içerisinde olan bir ebeveynseniz bu problemin tek bir doğru cevabı olmadığını bildiğinizden eminiz. Başvurabileceğiniz yöntemler ve ilaçlar konusunda kafa karışıklıklarını gidermek durumunda sizler için bir liste hazırladık. Listeyi incelerken aklınızda çıkarmamanız gereken en önemli nokta şu olmalıdır: listede yazılan hiçbir yöntem sizin bebeğiniz için iyi gelmeyebilir. Bu durumda ne yazık ki bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemekten başka çareniz olmayacaktır. Yine de hala denemedikleriniz varsa aşağıdaki listemize bir göz atın deriz.

Gaz ilacı BioGaia

İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaçtır. Bu bakteriler her insanın bünyesinde bulunan ve sindirime yardımcı olan organik canlılar. Küçük bir cam şişe içerisinde satılmaktadır. Kapağını açtıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay sürecinde kullanabilirsiniz. İçerisinde canlı organizmalar barındırdığı için 1 aydan fazla kullanmanız tavsiye edilmiyor. Günde 3 defa düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 40 -45 TL civarında.

Gaz İlacı Sab Simplex

Piyasadaki en meşhur gaz ilacı olarak bilinmektedir. Sanıyoruz ki son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış her birey bu ilacı bilmektedir. İlacın özelliği sütün içerisinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirerek birleştirmesidir. Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleştirip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bu gaz bulutunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer önemli özelliği ise kana karışmaması ve idrar yoluyla tamamen atılmasıdır. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğinize verebilirsiniz. Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye edilir. Fiyatı 35TL civarında olmaktadır.

Gaz İlacı Nurse Harvey’s

Tamamen bitkisel bir şuruptur. Hazmı kolaylaştırmaktadır. Günde 3 defa çay kaşığı ölçüsünce bebeğinize verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı 17-20 TL civarında olmaktadır.

Gaz İlacı Metsil

Sindirim siteminde aşırı gazın yarattığı sancı durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında emzirmeden kaynaklı ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz sancılarının giderilmesinde etkilidir. Günde 4 defa 8 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Fiyatı 8TL civarında olmaktadır.

Gaz İlacı Acı Elma Yağı

Aktarlardan satmakta olduğu bitkisel yağdır ve İlaç değildir. Adaçayı yağı olarak dabilinmektedir. Bebeğinizin gazını giderebilmek için ayaklarına ve karın bölgesine birkaç damla damlatarak masaj yapılır. Günde 2-3 defadan fazla yapılması bebeğinizin cildi açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokuya sahiptir. Küçük bir şişede satılmaktadır (20 ml) yaklaşık 20 – 30 TL civarındadır.

Gaz İlacı Rezene Çayı

Humana ve Milupa’nın çayları piyasada en çok önerilenlerdir. Emziren annenin günde 2-3 defa içmesi önerilmektedir. Ayrıca bu markların ürünleri yeni doğanlar dahil bebeklerde de kullanılmaktadır. Önerilen doz bir çay kaşığı olmaktadır. Her ne kadar annenin yedikleri ve içtiklerinin annenin sütüne geçtiğine dair bilimsel bir ispat olmasa da bebeklerine vermekten çekinen anneler, çayı kendileri içebilirler. Hazımsızlığı ve gaz sancıları problemini giderdiği düşünülmektedir. Fiyatı 13-18 TL civarında.

Gaz İlacı Saf Zeytinyağı

Özellikle kakasını yapmakta zorluk çeken bebekler için önerilir. Küçük bir çay kaşığı verilebilmektedir. Zeytin yağ sayede sindirim sistemini yumuşatır ve bebeğiniz daha rahat kakasını yapabilmesini sağlar.

Gaz İlacı Fitil

Yine kaka yapamama sorunu olan bebekler için kullanılmaktadır. Bir fitilin yarısının kullanılması tavsiye edilmektedir. Doktora veya aile hekiminize danışmadan ve fazla kullanılması önerilmez. Çok kullanılması durumunda boşaltım sistemi tembelleştirir ve riski doğabilir.