Ayak üşümesine çözüm önerileri

Havaların soğuması ile beraber herkes haklı olarak üşümekten şikayetçi olmaya başladı. Soğuk havalardan özellikle en fazla etkilenen organlar ise el ve ayaklar. Bu yazımızda sizlere ayaklarınız nasıl daha az üşür, nasıl daha aza indirebiliriz bunun yollarını anlatmaya çalışacağız. Kan dolaşımının yetersiz olması ayak üşümesinde ki en genel nedenlerden birisidir. Kan dolaşımı yetersizliğinden ayaklarda ciddi üşümeler meydana gelir. Ayrıca anemi (kansızlık), sinir hasarı, huzursuz bacak sendromu, periferik nöropati, periferik damar hastalığı diyabet ve hipotermi gibi diğer sağlık sorunları da ayak üşümesine neden olabilmektedir.
Bu gibi sağlık sorunları yanı sıra aşırı alkol tüketimi, çok sigara içmek ve beslenme eksiklikleri de ayak üşümesine neden olabilmektedir.
Üşüyen ayaklarınız için evinizde yapabileceğiniz önerilerimiz şu şekildedir.

Sıcak yağ masajı

Ayaklarınızı ısıtabileceğiniz en basit yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Mikro dalga içerisinde birkaç saniye zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı ve ya susam yağını ısıtın. Isıttığımız bu ılık yağ ile ayağınızı parmaklardan bileğe doğru hafifçe ovun. Yaklaşık on dakika kadar yapacağınız bu masajdan sonra ayağınıza pamuklu bir çorap giyin.

sıcak-yağ-masajı

sıcak-yağ-masajı

Hidroterapi

Bir başka evde deneyebileceğimiz basit yöntem ise hidroterapidir. Hidroterapi nasıl uygulanır?
Bir kovaya ılık su diğer kovaya soğuk su koyalım. 2 dakika kadar soğuk suya ayaklarımızı koyalım ve rahat bir pozisyonda oturalım. Sonra soğuk sudan çıkarıp 1 dakika kadar ılık suya koyalım. 15 veya 20 dakika kadar bu şekilde ayaklarımızı soğuk su ile ılık su içerisine daldırıp çıkaralım. Sonra ayaklarımızı kurutup çorap giyelim.

hidroterapi

hidroterapi

Ayak egzersizleri

Ayakları sıcak tutmanın bir yolu da kan akışını sağlayabilmektir. Kan akışını sağlamak için ayak egzersizleri yapabilirsiniz. Peki ayak egzersizini nasıl yapabiliriz.? Ayak parmak uçları üzerine kalkın ve biraz bekledikten sonra topuklarınızın üzerine yavaşça inin. 9-10 dakika kadar bu işlemi tekrarlayın. Oturur vaziyetteyken ayak bileklerinizi dairesel olarak önce sağ sonra sol yöne doğru daire oluşturarak 20 kez çevirin. 10 dakika kadar önce topukların sonrada parmaklarınızın üzerine yürüyüş yapın.

ayak-bileği-egzersizleri

ayak-bileği-egzersizleri

Epsom tuzu

İçerisinde bulundurduğu magnezyum sülfat ve potasyum ile ayaklarınızın ısınmasını sağlar. Nasıl yapılmalıdır bir göz atalım. Küçük bir kovanın içine ılık su doldurun ve yarım fincan epsom tuzu karıştırın. Tuz eriyene kadar iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışım içerisine ayaklarını koyun ve 15-18 dakika kadar kovanın içinde tutun.

epsom-tuzu

epsom-tuzu

Zencefil

Zencefil de ayak egzersizleri gibi kan dolaşımını artırmakta bizlere yardımcı olur. Kan dolaşımını artırarak ayaklarınızın ısınmasına yardımcı olabilirsiniz. 2 bardak su içerisinde dilimlenmiş 1 yemek kaşığı kadar zencefili yaklaşık on dakika kadar karıştırın ve için. Dilerseniz bal da ilave edebilirsiniz. Bir avuç zencefil dilimlerini su içinde kaynatın. Sonrasında ılık hale geldiğinde ayaklarınızı bu içerisinde bekletebilirsiniz.

zencefil

zencefil