AUTOCAD KISAYOL KOMUTLARI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Autocad’de pratiklik olabilmek ve daha hızlı çizimler yaparak zamandan kazanmak için bir çoğumuz komutlarda kısayol komutlarını kullanmayı tercih ederiz. Tabi bu kısayol komutlarını kendi kullanımımıza göre entegre ederek daha fazla pratiklik kazanabiliriz. Peki Autocad’de kısayol komutlarını nasıl değiştirir ve kendi istediğimiz komutları atayabiliriz gelin birlikte göz atalım.

İlk olarak Autocad üst menüden Manage sekmesine tıklıyoruz.

autocad-kısayol-komut-değiştirme-1

autocad-kısayol-komut-değiştirme-1

Manage’den açılan menüden ikinci olarak sarı ile vurgulanan Edit Aliases sekmesini açıyoruz ve Edit Aliases’e tıklıyoruz.

autocad-kısayol-komut-değiştirme-2

autocad-kısayol-komut-değiştirme-2

Karşımıza bir not defteri çıkacak not defterinde sayfanın altına indiğimizde liste halinde komutların kısayol ve açılımlarının yazılı olduğunu göreceğiz. Buradan kopyalama olarak kullandığımız copy komutunun kısayolunu değiştirelim. Copy’de yazılı olan ‘CO’ komutunu ve CIRCLE yazan daire ‘C’ komutunu değiştirelim.

autocad-kısayol-komut-değiştirme-3

autocad-kısayol-komut-değiştirme-3

COPY komutunu ‘C’ yapalım. Dikkat etmemiz gereken CIRCLE komutununda ‘C’ olduğu karışıklık olmaması için bunu da ‘Ci’ olarak değiştirelim. Sizler hangi komutları daha sık kullanıyorsanız onlar için pratik kısayollar atayabilirsiniz.

autocad-kısayol-komut-değiştirme-4

autocad-kısayol-komut-değiştirme-4

Şimdi ayarlarımızı Ctrl+S yaparak veya not defterimizi kapattırken kaydet sorusu çıktığında değişiklikleri kaydet diyerek not defterini kapatalım.

Son olarak değişikliklerimizin aktif olması için Autocad programımızı kapatıp baştan açalım veya Autocad açık iken komut satırına REINIT yazıp enter tuşuna basalım ve açılan pencereden PNG File kutucuğunu işaretleyip OK diyelim.

autocad-kısayol-komut-değiştirme-5

autocad-kısayol-komut-değiştirme-5

Tebrikler işleminiz başarı ile tamamlanmıştır. Daha fazla bilgi ve merak ettikleriniz için Youtube kanalımıza ve facebook sayfamıza abone olabilirsiniz. İlginiz için Teşekkür Ederiz.

Autocad işaret simgesini nasıl büyültebilir veya nasıl küçülte bilirsiniz buradan ulabilirşiniz.